Pierwsze obiawy ciąży


02 stycznia 2019, 10:46

Pierwsze objawy ciąż

Kobiety, które starają się o dziecko, zwykle z niecierpliwością wypatrują pierwszych zwiastunów ciąży. Zdarza się jednak, że nawet przy zachowaniu najwyższej czujności niektóre objawy mogą zostać przeoczone lub źle zinterpretowane. Na co zatem zwracać uwagę? W jaki sposób ciało sygnalizuje, że rozpoczęły się w nim zmiany, których owocem będzie wyczekiwany maluszek?

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawiają się pierwsze objawy zwiastujące ciążę, w końcu każda kobieta jest inna. U niektórych wczesne oznaki widoczne są już kilka dni po zapłodnieniu, u innych zdecydowanie później. W zasadzie pierwszym zauważalnym objawem, pojawiającym się zwykle po około 10 dniach od zapłodnienia, może być tzw. krwawienie implantacyjne, które jest oznaką, że zarodek zagnieździł się w macicy. Krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką, jednak w odróżnieniu od niej w krwi nie występują skrzepy, nie towarzyszą mu także dolegliwości bólowe. Zdecydowane nasilenie ciążowych objawów rozpoczyna się około 6-12 tygodnia ciąży, czyli od połowy pierwszego trymestru.

Grypa? Przeziębienie? A może ciąża?

Choć brzmi to niewiarygodnie, większość wczesnych objawów ciąży może do złudzenia przypominać symptomy towarzyszące infekcjom wirusowym albo zatruciom pokarmowym. Z tego też względu tak często zdarzają się pomyłki w samodiagnozowaniu swojego stanu. Kobiety albo bagatelizują odczuwane objawy ciąży, myśląc, że to jakiś wirus lub wręcz przeciwnie – w zwykłym zatruciu widzą oznaki początku stanu błogosławionego!

 

 rozpoznać ciążę?

Oczywiście najpewniejszym sposobem na uzyskanie tej odpowiedzi jest wizyta u lekarza, który zleci badanie na obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) we krwi. A jeśli od terminu spodziewanej miesiączki minęły przynajmniej cztery tygodnie, wówczas ciążę może potwierdzić, wykonując badanie Usg, na którym widoczny będzie pęcherzyk ciążowy w jamie macicy. Jednak większość kobiet, która przypuszcza, że może być w ciąży, znacznie wcześniej zaczyna uważnie obserwować swoje ciało, w poszukiwaniu objawów wskazujących, że doszło do zapłodnienia. Oto najczęstsze wczesne sygnały ciąży:

Nudności i wymioty

Oczywiście jednym z najczęściej utożsamianych z ciążą objawów są nudności i wymioty, pojawiające się zwykle około 5. tygodnia ciąży. Za nasilenie porannych (czasem i wieczornych) mdłości odpowiedzialny jest wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej. Oczywiście nudności i wymioty nie muszą występować u wszystkich pań, najczęściej z ich powodu cierpią pierworódki.

Brak miesiączki

Kolejnym objawem uznawanym za charakterystyczny dla okresu ciąży jest brak miesiączki. Jednak to nie do końca tak. Kobiety, które zawsze miały nieregularny cykl, nie od razu zauważą spóźniający się okres, a pojawiające się krwawienie implantacyjne mogą uznać za miesiączkę. Zresztą u wielu kobiet menstruacja pojawia się nawet do 4. miesiąca ciąży, choć zwykle bywa krótsza, a krwawienia bardziej skąpe niż zwykle.

Huśtawka nastrojów

Jednym z bardziej uciążliwych (szczególnie dla osób postronnych) skutków ubocznych karuzeli hormonalnej jest zmienność nastrojów, rozdrażnienie lub złość. Kobiety w ciąży potrafią bardzo emocjonalnie reagować na wszystko, co je spotyka, często wybuchając płaczem bez powodu.

Zawroty głowy i omdlenia

Zwykle związane są ze zmianami w krążeniu krwi lub gwałtownym spadkiem stężenia cukru we krwi (spowodowanym nieregularnym spożywaniem posiłków).

Wzmożony apetyt

Choć uważa się, że zwiększone łaknienie ma związek ze wzrostem zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze, to specjaliści coraz częściej skłaniają się ku tezie, że jest to najprawdopodobniej związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej. U niektórych kobiet dodatkowo pojawiają się także specyficzne zachcianki jedzeniowe.

Ból i wrażliwość piersi

Wiele kobiet już od początku ciąży obserwuje stopniowe powiększanie się piersi i pojawiającą się równocześnie dużą wrażliwość na dotyk i bolesną tkliwość. Piersi stają się obrzmiałe, a przez skórę przebija się siateczka naczyń krwionośnych.

Zmęczenie i senność

Odczuwana senność związana jest przede wszystkim ze wzrostem aktywności progesteronu. Zmiany hormonalne są dla organizmu wycieńczające, ponadto nudności i wymioty mogą dodatkowo go osłabiać. Zresztą organizm kobiety pracuje pełną parą, aby zapewnić odpowiednie warunki dla rozwijającego się płodu, co jest wystarczającym powodem, dla którego dopada go tak potężne zmęczenie.

Wrażliwość na zapachy

W okresie ciąży pojawia się nadwrażliwość na różne zapachy, nawet na te, które do tej pory były dla nosa przyjemne. Niektóre aromaty wręcz odpychają. Większość pań już na samą myśl o dymie papierosowym, benzynie lub kawie dostaje mdłości!

Częste oddawanie moczu

Po kilku tygodniach, gdy macica zaczyna rosnąć i uciskać pęcherz, pojawia się nieustająca potrzeba oddawania moczu. Zwiększona częstotliwość wizyt w toalecie jest bardzo charakterystyczna dla pierwszego trymestru, objaw ten staje się mniej dokuczliwy w drugim etapie ciąży, a następnie znów nasila w trzecim.

Wszystkie wymienione objawy w wielu przypadkach zwiastują ciążę, jednak zdarza się, że ich pojawienie się może mieć zupełnie inną przyczynę (np. niektóre choroby). Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest obecność we krwi gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Zwykle dwie doby po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy, we krwi pojawia się ona w takiej ilości, która jest łatwa do wykrycia (około 10.-12. dnia ciąży). Wiele kobiet decyduje się także na wykonywanie domowych testów ciążowych, które wykrywają obecność hCG w moczu. Aby test był wiarygodny, należy go wykonać zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle nie wcześniej niż dwa tygodnie po spodziewanej dacie rozpoczęcia miesiączki. Wykonany wcześniej może dać fałszywie negatywny wynik.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz